menu

کامپوننت های نرم افزار اندروید

با کامپوننت های مهم اپلیکیشن های اندروید آشنا شوید


کامپوننت های نرم افزار جز بلاک های ضروری و مهم اپلیکیشن های اندروید می باشند. این کامپوننت ها حتما باید در اندروید منیفست برنامه معرفی شده تا برای آن قابل شناسایی باشد. در زیر 4 کامپوننت بسیار مهم و ضروری در برنامه های اندروید را بررسی می کنیم:

نام کامپوننت توضیح
Activities آن ها در تعامل با کاربر هستند و رابط کاربری نیز در آن بارگذاری می شود و در صفحه نمایش دستگاه های هوشمند نمایش داده می شود.
Services سرویس ها در بک گراند برنامه اتفاق می افتند و وظیفه پردازش موارد مرتبط با برنامه را بر عهده دارند.
Broadcast Receivers آن ها وظیفه برقراری ارتباط برنامه با سیستم عامل اندروید را دارند.
Content Providers آن ها مسائل مربوط به داده و پایگاه داده را مدیریت و بررسی می نمایند.

اکتیویتی ها (Activities)

یک Activity دارای یک صفحه نمایش یا یک رابط کاربری است. به عنوان مثال یک برنامه ایمیل ممکن است شامل چندین Activity باشد. یک Activity برای مشاهده ایمیل ها، یک Activity برای ارسال ایمیل جدید و یک Activity برای مشاهده ایمیل های ارسال شده توسط شما باشد. اگر یک برنامه شامل چندین Activity باشد آنگاه باید مشخص کنیم کدام یک در ابتدا اجرا شود و در معرض نمایش قرار گیرد.

یک اکتیویتی برگرفته شده از کلاس Activity است و یک زیرکلاس به حساب می آید:

     public class MainActivity extends Activity {

     }
     

سرویس ها (Services)

سرویس ها در پس زمینه یا همان بک گراند برنامه فعالیت دارند و عملیات مختلفی را در مدت زمان خاص انجام می دهند. به عنوان مثال یک سرویس ممکن است در پس زمینه برنامه آهنگی را پخش کند در صورتی که کاربر در حال کار کردن با برنامه دیگری است. یا ممکن است داده هایی از طریق شبکه واکشی شود بدون اینکه فعالیتی غیر فعال شود.

یک سرویس برگرفته شده از کلاس Service است و یک زیرکلاس به حساب می آید:

     public class MyService extends Service {

     }
     

برودکست ریسیورها (Broadcast Receivers)

با استفاده از برودکست ریسیور می توان به آسانی پیامی را برای اپلیکیشن های دیگر و یا سیستم عامل ارسال و پاسخی دریافت نمود. به عنوان مثال به یک برنامه اجازه می دهد در هنگام اجرای برنامه، داده هایی دریافت و در صورت در دسترس بودن امکان استفاده باشد.

یک برودکست ریسیور برگرفته شده از کلاس Broadcast Receivers است و یک زیرکلاس به حساب می آید. هر پیام یک Intent به حساب می آید:

     public class MyReceiver extends BroadcastReceiver {
  
        public void onReceive(context,intent){
        
        }

     }